instagram

Wąska sypialnia

 

Wąska sypialnia to w dzisiejszych czasach dość powszechny problem. Szerokość 222 cm jest koszmarem wielu projektantów wnętrz, po cichu przeklinających deweloperów (oraz ich architektów). O tym już niebawem w osobnym poście.

Wracając do meritum – pokój o wymiarach 220×430 cm jest mało ustawny, a przy chęci posiadania pełnowymiarowego, dwuosobowego łóżka, szafy i komody aranżacja możliwa jest w zasadzie tylko jedna – łóżko musi wylądować bokiem, pod oknem. Jeśli byśmy chcieli jednak uprzeć się i postawić łóżko na środku, wzdłuż pomieszczenia, mielibyśmy po bokach ok. 35 cm przejścia. To dość niedużo, ale na upartego wystarczy. Natomiast możemy być pewni, że nic więcej oprócz wąskiej szafy w pomieszczeniu się nie zmieści. A tu mieliśmy potrzeby większe. Sypialnia przez chwilę będzie zamieszkana przez nowego człowieka, zatem trzeba było znaleźć dla niego miejsce, ale jednocześnie trzeba było myśleć o tym, jak powinna wyglądać docelowo. Nie mogło też zabraknąć miejsca na przechowywanie.

ask_w3 ask_w5

Wnętrze według założeń miało być w odcieniach szarości z delikatnym błyskiem. Zależało mi na tym, by nie było zbyt ciemne i żeby mimo zimnych barw pozostało przytulne.
Najwięcej czasu zajęło mi wybranie, spośród miliona dostępnych, tej jednej jedynej tapety. I to właśnie nią jestem najbardziej zachwycona. To tapeta firmy Rasch z kolekcji Barbara Becker Home Passion. Biel delikatnie błyszczy jak śnieg, a szarość odbija otaczające światło. Jest delikatna, a jednocześnie wyrazista. Nie mogę doczekać się realizacji, żeby zobaczyć jak prezentuje się na ścianie.

Trzeba było też podjąć próbę optycznego poszerzenia pokoju. Stąd pojawiła się zabudowa grzejnika pod oknem oraz stworzenie swego rodzaju wnęki okiennej. Zaproponowałam dwa odcienie szarości. Ciemniejsza z nich miała być na ścianie z oknem i na fragmentach ścian długich, tworząc ową „wnękę”. Te fragmenty miały za zadanie sprawić wrażenie, że są kontynuacją krótkiej ściany, dzięki czemu jest ona optycznie szersza. Od góry „wnęka” zamknięta jest odsuniętą od krawędzi sufitu listwą dekoracyjną. Sufit za listwą również ma być ciemnoszary. Przez ten zabieg odrobinę skracamy pokój, jednocześnie go poszerzając. Dodatkowo zastosowana listwa ścienna pod oknem przedłużona jest blatem zabudowy grzejnika.

ask_w1 ask_w2

Białe meble na nóżkach, na tle jasnoszarych ścian dodatkowo dodają pomieszczeniu lekkości. A kolorowe dodatki ożywiają wnętrze. Właśnie poprzez zmianę dodatków jesteśmy czasem w stanie całkiem odmienić pomieszczenie. Wspólnie z inwestorami doszliśmy do wniosku, że potrzeba jest elementu z żywszym kolorem, a idealnie do tego nadawał się fotel. Potem pojawił się również wariant z kolorową tapicerką łóżka (chyba za mocno zainspirowałam się serialem Mad Man), ale ostatecznie to właśnie fotel ma zostać kolorystycznym wyjątkiem.

1 Comment

Leave Your Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*